Wolontariat

Wolontariat

Jak zostać wolontariuszem?

W schronisku prowadzimy aktywnie wolontariat. Samodzielnym wolontariuszem można zostać od momentu ukończenia 15 roku życia. Aby zostać wolontariuszem należy zgłosić  się telefonicznie do biura schroniska. Wolontariusz zostanie zapisany na szkolenie, które jest jednorazowe i trwa około godzinę. Każdy wolontariusz otrzymuje swój własny identyfikator i zostaje wprowadzony w ,,życie’’ i działalność schroniska. Wolontariat to ogromna siła wsparcia, to nie tylko pomoc przy wyprowadzaniu psów na spacer, to również socjalizacja naszych zwierząt, nauka podstawowych zachowań, które zwiększają szanse na adopcje. W wielu młodych ludziach  rozwija się empatia i chęć niesienia pomocy tym, którzy sami nie są w stanie o nią poprosić.
Przypominamy, że wszyscy wolontariusze mają obowiązek wpisywania się w ewidencję czasu pracy wolontariusza oraz są zobowiązani do noszenia identyfikatorów przez cały czas trwania wolontariatu.

 

Jeżeli chcesz, by Twoje zdjęcie znalazło się w tej rubryce, skontaktuj się z nami!

Nasi wolontariusze

img
327014718 577171694009912 6892960268179486889 N

ALINA SARNECKA

Przedstawiamy Wam Alinę, naszą wolontariuszkę 🙂 Mimo młodego wieku i obowiązków szkolnych znajduje czas na pomaganie potrzebującym zwierzakom w schronisku. Często odwiedza nas chociaż na chwilę. Jest osobą wrażliwą, pełną empatii i bardzo miłą. Zawsze uczynna, chętna do pomocy. To między innymi dzięki Alinie nasi podopieczni mają piękne zdjęcia 🙂 Alina współtworzy również profil na naszym Tik Toku. Prywatnie miłośniczka kotów, opiekunka królika oraz pasjonatka szydełkowania 🙂

Img 0069 Easy Resize.com

JULIA DŁUGOSZ

Przedstawiamy Wam Julkę, naszą wolontariuszkę 🙂 Julka jest z nami już jakiś czas, zdążyliśmy się już dobrze poznać 🙂 Jest zawsze uśmiechnięta i skora do pomocy. Wiemy, że w każdej sytuacji możemy na nią liczyć. Między innymi dzięki niej nasze psiaki i kociaki mają piękne zdjęcia na nasze strony i portale – nie straszne jej zdjęcia w różnych warunkach pogodowych 😉

Julka ma świetne poczucie humoru, jest bardzo dociekliwa, nic nie umknie jej uwadze 😉 Prywatnie jest właścicielką psa Ralfika i kota Mruczka 🙂 Na zdjęciu ze swoją imienniczką 😉

piotr

PIOTR VEL PREZES

Przedstawiamy Wam Piotra vel Prezesa 👲 – w słowniku pod hasłem „kociarz” powinno widnieć właśnie jego zdjęcie! To największy miłośnik ❤ mruczących czworonogów, który od kilku lat jest towarzyszem i przyjacielem nie tylko dla 🐈🐈🐈, ale także dla pracowników. Cichy i spokojny, troszkę skryty. Piotr zna schronisko od podszewki, był z nami w chwilach radosnych, ale także w tych smutnych… Zawsze możemy na nim polegać! Piotr czuje się w schronisku jak u siebie, stąd jego ksywka. Świetnie dba o nasze kociaki, a one odwdzięczają mu się przyjaźnią 😽😽😽 Piotr jest zawsze gotowy do pomocy, również jako etatowy pomocnik imprezowo-festynowy. Sprzątanie kuwet metodą łopatkową opanował na poziomie „ekspert”. Chętnie pomaga też przy innych pracach. Ostatnio powoli przekonuje się też do 🐕🐕🐕. Najczęściej można spotkać go z kotem na ramieniu, wtulonym w jego szyję

WIKTORIA

A teraz oddajemy głos Wiktorii: „Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się 3 lata temu.. Przyjechałam pewnego razu do schroniska z darami dla psiaków i kotów. Byliśmy większa grupa wiec podzieliliśmy się i dano nam pieski na spacer. Mój pierwszy spacer wyglądał tak, ze widziałam tylko mgle spowodowana przez łzy. Od razu poczulam, ze jest to cudowne pomagać zwierzakom i na pewno chce to robić! Następnego dnia wypełniłam umowę o wolontariat. Od tamtego dnia jest to moje uzależnienie😅! Od tamtej pory chodze tam i właśnie w tym miejscu spędzam większość wolnego czasu. Wole odmówić spotkania ze znajomymi i przyjść do schroniska. Od początku moje serce skradły tak zwane „dzikusy”. Tym istotkom poświęcam najwiecej czasu spędzonego w schronisku. Uwielbiam pracować z nimi. Uwierzcie mi, że one tez się starają jak najbardziej mogą! Nie jest to czynność, która dadzą radę wykonywać wszyscy.. Potrzeba dużo cierpliwości. Ja za to nigdy nie byłam cierpliwa😅 W schronisku nauczyłam się, ze żeby były jakieś efekty jakiejkolwiek pracy, potrzeba czasu. Kiedy widze, ze psiak robi postępy to aż serce rośnie i uśmiech pojawia się na twarzy! Kiedy powstały grupy od razu wiedziałam gdzie pójdę😁 Oczywiście są to „dzikusy”. Jednak czasami pomagam w robieniu zdjęć szczeniakom, wyprowadzaniu innych psow, sprzątaniu itd. 80% czasu spędzam przy „dzikusach”. Można powiedziec, ze to co przedstawiłam powyżej jest moim największym hobby!”

121296985 801776883975687 4644015488001152510 N
121255839 1039927563117070 1912380472068153821 N

WIKTORIA vel QUESI

Przedstawiamy wam naszą wolontariuszkę Wiktoria Sobesto! Wiktoria jest bardzo uczynna, zawsze poproszona o pomoc ochoczo bierze się do pracy 🙂 Zawsze uśmiechnięta i sympatyczna ❤ A tu Wiktoria opowie o swoim wolontariacie: „Będąc jeszcze małym dzieckiem, razem z moim tatą jeździłam do schroniska, przekazywać bezdomnym zwierzakom rzeczy które są im niezbędne. Obiecywałam sobie wtedy, że kiedy dorosnę, zostanę wolontariuszką pomagającą tym biednym, kochanym duszyczkom… I tak po wielu latach spełniłam swoje marzenie 😀 Wolontariuszką jestem od ponad roku, uwielbiam spędzać czas z podopiecznymi schroniska, znajomi często mówią że jestem zafiksowana na punkcie psów ze schronu 😁 Mam wielu ulubieńców, dla których napewno niedługo znajdą się kochające i odpowiedzialne domy 😊 Kiedy w schronisku pojawił się podział na grupy, od razu wiedziałam do której pójść, gdyż najlepiej czuję się właśnie przy psach charakternych, więc znalazłam się w grupie wolontariuszy od „psów agresywnych”. Większość czasu poświęcam właśnie takim podopiecznym. Na początku czując wobec nich lekki strach, teraz każdemu bezgranicznie ufam i staram się pokazać ludziom, że takie psy również potrzebują miłości ❤️ Z pozoru groźne i ,,nieadopcyjne psy”, po dłuższym zapoznaniu ze mną są bardzo kochanymi zwierzętami. Każdy z nich ma inny charakter, wiele jest typowymi przytulakami. Biorąc na spacer Burłaja czy Poligona, nie obejdzie się bez długiego głaskania i buziaków, za to Szarik i Doki są energicznymi psami których podekscytowa

Regulamin wolontariatu

  1. Każdy wolontariusz zobowiązany jest posiadać aktualną umowę o wolontariat oraz prowadzić kartę ewidencji czasu pracy wolontariusza. Zobowiązany jest również do noszenia w widocznym miejscu identyfikatora.
  2. Wolontariusz ma prawo korzystać z pomieszczenia dla wolontariuszy, które jest odpowiednio oznaczone. Wolontariusz może zostawić swoje rzeczy w pomieszczeniu w godzinach odbywania wolontariatu. Ze względu na niewielkie pomieszczenie dla wolontariuszy, nie dopuszcza się aby wolontariusz zostawiał swoje rzeczy po zakończeniu wolontariatu w danym dniu. Ze względu na ogólny dostęp do pomieszczenia, nie zaleca się aby zostawiać w pomieszczeniu rzeczy wartościowe. Schronisko nie odpowiada za pozostawione w schronisku rzeczy.
  3. Wolontariusz ma prawo korzystać z ogólnodostępnych szczotek, smyczy, obroży, szelek, woreczków, klikerów, zabawek dla psów i kotów, podczas odbywania wolontariatu.
  4. Wolontariusze starający się o wystawienie zaświadczenia muszą przepracować minimum 100 godzin udokumentowanych na karcie pracy wolontariusza. Zaświadczenia cząstkowe nie będą wystawiane.
  5. Wolontariat oraz wyprowadzanie psów odbywa się od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do godziny 16:00. Psy muszą znaleźć się w boksach najpóźniej do 15:50. Wolontariusz jest zobowiązany opuścić teren schroniska o godzinie 16:00.
  6. Bezpośrednio po porze karmienia nakazuje się krótkie i nieforsujące spacery, ze względu na ryzyko skrętu żołądka.
  7. Podczas wyprowadzania psów należy zachować dystans między nimi, tak aby ograniczyć ryzyko pogryzienia. Minimalny bezpieczny dystans jaki należy zachować między psami z dwóch różnych boksów to około 5m.
  8. Przed spacerem każdorazowo należy sprawdzić obrożę/szelki (trzeba sprawdzić czy nie są za luźne lub uszkodzone). Każdorazowo zaleca się sprawdzenie również smyczy i jej zapięcia.
  9. Obowiązuje całkowity zakaz dokarmiania psów i kotów bez zgody personelu recepcyjnego lub kierownictwa.
  10. W przypadku wyprowadzania psów dużych należy dobrać odpowiednio wytrzymałą smycz.
  11. Psy lękliwe nakazuje się wyprowadzać na tzw. podwójnym zabezpieczeniu– w szelkach i obroży oraz dopiętych do nich dwóch smyczach. Przed wyprowadzeniem psa z problemami lękowymi należy zapytać o zgodę opiekuna.
  12. Wolontariuszy obowiązuje całkowity zakaz wyprowadzania zwierząt agresywnych oraz wchodzenia do ich boksów. Zgodę na pracę z psem agresywnym wydaje kierownictwo schroniska, po podpisaniu stosownego oświadczenia.
  13. Obowiązuje zakaz używania smyczy typu flexi (rozsuwane), ze względu na ich awaryjność.
  14. Wolontariusze zobowiązani są do utrzymania porządku na terenie obiektu i w miejscach, gdzie odbywają się spacery. Wolontariusze zobowiązani są do zbierania odchodów po wyprowadzanych przez nich psach. Po wyczesaniu psa należy zebrać sierść i wyrzucić ją do kontenera, oczyścić szczotkę i odłożyć ją na miejsce. Smycze oraz inne przedmioty z których korzysta wolontariusz, należy odkładać na miejsce.
  15. Psy można wyprowadzać wyłącznie na smyczy. Obowiązuje zakaz spuszczania psów ze smyczy.
  16. Wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości dotyczące stanu zdrowia psów/kotów należy niezwłocznie zgłaszać pisemnie do pracownika recepcji lub kierownictwa Schroniska.
  17. W przypadku pytań, wątpliwości lub uwag prosimy kontaktować się z kierownictwem schroniska.
  18. Nieprzestrzeganie regulaminu oraz zapisów umowy skutkuje usunięciem z wolontariatu w trybie natychmiastowym.