O nas

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach

Od 01.01.2013 do chwili obecnej prowadzone jest przez Stowarzyszenie „Arka Nadziei”.

  • Na terenie obiektu znajduje się ponad 100 boksów oraz cztery wybiegi, które mają do dyspozycji nasi podopieczni.
  • Na codzień w schronisku zwierzakami opiekują się trzej opiekunowie, dwóch techników weterynarii oraz dwóch lekarzy weterynarii.
img
195

Wolontariuszy

img
4

Wybiegi

img
15

Pracowników

Profilaktyka zwierząt

Wszystkie zwierzęta przebywające w schronisku są odrobaczone, odpchlone oraz oznakowane mikrochipem. Przed wydaniem do adopcji wszystkie dorosłe psy i koty są szczepione oraz poddawane zabiegowi sterylizacji/kastracji. Każde szczenię lub kocię opuszczające schronisko ma zagwarantowaną darmową sterylizację/kastrację.

Gabinet weteranyjny

W 2013 roku w naszej placówce zaczął funkcjonować samodzielny gabinet weterynaryjny, który troszczy się o psy i koty zamieszkujące obiekt. Gabinet jest obecnie wyposażony w podstawowy sprzęt diagnostyczny, codziennie przyjmuje od kilku do kilkunastu pacjentów.

Adopcje wirtualne

Prowadzimy także adopcje wirtualne, dzięki którym często najbardziej potrzebujące zwierzęta, otrzymują od swoich opiekunów np. karmy specjalistyczne, suplementy, własne legowiska, ubranka na zimę.

Zespół

img
121398565 813580579397963 6830921157407208957 N

Grzegorz Bąk

Dusza towarzystwa wśród ludzi i psów

Przechadzając się między boksami, daje się czasami usłyszeć jak rozmawia z psami albo im śpiewa. Wesoły, dusza towarzystwa wśród ludzi i psów. Numer jeden w sytuacjach krytycznych. Zawsze pierwszy na miejscu zdarzenia, gotowy do akcji. Nasz człowiek od wszystkiego: opiekun, złota rączka, kierowca, nadzorca, behawiorysta. Grzegorz to miłośnik psów charakternych, tych najtrudniejszych. On uwielbia je, one jego. Jak druid zaklina je swoim urokiem, tłumaczy, że współpraca popłaca, okraszając swoje filozofie garścią „smaczków”. Ma wyjątkowy talent do godzenia ze sobą psów. To wreszcie nasz niezawodny członek patrolu interwencyjnego. Będzie biegł do upadłego, żeby schwytać błąkającego się zwierzaka. To prawdziwy komando-łapacz. Grzegorz ukończył kurs behawiorysty zwierząt towarzyszących, posiada licencję na międzynarodowy przewóz zwierząt, ukończył kurs wyłapywania. Jest również dyplomowanym groomerem. Od 2024 roku dba o schroniskowe psiaki kąpiąc je i strzygąc tak, aby zwiększyć ich szanse na adopcje oraz poprawić codzienny komfort. Grzegorz uczestniczył także w wielu innych kursach związanych z opieką nad zwierzętami domowymi.

Prywatnie posiadacz adoptowanej wielkiej trójcy:  suni Psotki, małego pinczerka Lucyfera i kotki Kici Koci. Marzy mu się stadko psów w typie TTB.

11072966 10152776571323133 1286574124165865695 O

Magdalena Bąk

Magdalena jak większość z nas zaczęła swoją przygodę ze schroniskiem jako wolontariusz. W 2013 roku rozpoczęła pracę na etacie, najpierw jako opiekun zwierząt, później jako pracownik biurowy. Od 2014 piastuje stanowisko kierownicze, od niedawna pełni również funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia „Arka Nadziei”. W przeszłości związana z różnymi organizacjami pro zwierzęcymi, prowadziła dom tymczasowy dla szczeniaków, fretek i innych małych zwierząt, pracowała jako petsitter.  Od 2010r. do chwili obecnej związana również ze Stowarzyszeniem „Przyjaciół Fretek” (koordyantor adopcji woj. świętokrzyskie).  Magdalena w 2023r. ukończyła kurs zawodowy behawiorysty. Interesuje się psychologią zwierząt, stale dokształca się w tym temacie. Najważniejsze kursy: behawiorysta, dogoterapeuta, zoopsycholog, ratownik zwierząt (wkrótce również dietetyk weterynaryjny, oraz kurs podstawy zoofizjoterapii zwierząt). Magda uczestniczyła też w niezliczonej ilości kursów związanych z tematyką związaną ze zwierzętami domowymi. Aktualnie uczy się na technika weterynarii. W ramach wolontariatu prowadzi profil schroniska na Facebooku. Prywatnie opiekunka adoptowanych ze schroniska trzech zwierzaków: Psotki, Lucyfera oraz kotki o imieniu Kicia Kocia.
1

Kasia Woś

Przedstawiamy Państwu naszą techniczkę, która pracuje z nami prawie od początku 🙂 Kasia to niezwykle wrażliwa i pomocna osoba. Lubi zarówno psiaki jak i koty, choć mamy wrażenie, że mruczki są bliższe jej sercu 😉 Kasia jest zawsze gotowa do udzielenia pomocy zwierzakom, zawsze opanowana, zawsze gotowa do działania 🙂 Pilnuje aby na schroniskowych szpitalach i gabinetach panował porządek, czuwa nad tym, aby każdy pacjent był odpowiednio zaopiekowany 🙂 Prywatnie jest kocią mamą 😉 Odchowała niezliczone grono kocich dzieciaków, specjalizuje się w odkarmianiu maluszków, które bez jej pomocy nie dałyby rady. Wkrótce Kasia ukończy kurs dietetyka weterynaryjnego oraz kurs z podstaw zoofizjoterapii.

117444730 2693563424224958 9205437463442588329 N Easy Resize.com

Bartek Mrozik

Bartek jak większość z naszych pracowników zaczął swoją przygodę ze schroniskiem jako wolontariusz. Spodobało mu się u nas tak, że postanowił zostać na dłużej, już nie tylko jako wolontariusz, ale także jako pracownik. Bartek jest przede wszystkim psiarzem, choć lubi także inne zwierzaki. Zawsze chętnie angażuje się w akcje wyłapywania zwierząt, ale każda inna praca również nie jest mu straszna. Bartek tak dużo czasu spędza w schronisku, że śmiało można powiedzieć, że schronisko to jego drugi dom.  Jego motto życiowe mogłoby brzmieć „dzień bez schroniska, to dzień stracony” 😉 Bartek jest zawsze skory do pomocy, pracowity i chętny do działania. Interwencja o trzeciej w nocy? Nie ma problemu! Wchodzenie do psiej nory po szczeniaki! – Już leci! Kot na dachu? Już się robi! Najważniejsze kursy Bartosza: behawiorysta zwierząt towarzyszących, dogoterapia, konwojent międzynarodowego przewozu zwierząt. Oprócz tego uczestniczył w niezliczonej ilości kursów, webinarów i szkoleń z zakresu opieki nad zwierzętami domowymi. Aktualnie uczy się na technika weterynarii.

Prywatnie właściciel adoptowanego ze schroniska Rafiego, kota  i całej gromady pająków. Jako wolontariusz zajmuje się również profilem na schroniskowym Facebooku.

20240420 142938 0000

Daria Bryk

Daria pracuje z nami od 2022 i  od poczaku dała się poznać jako wrażliwa i bardzo pracowita osoba. Zawsze punktualna, zawsze gotowa do pomocy. Świetnie radzi sobie w pracy zarówno na sektorach, jak i na szpitalu. Daria w wolnych chwilach zajmuje się strzyżeniem i kąpielami naszych zwierzaków, stara się również  oswoić psiaki, które mają trudności z adaptacją.

To dzięki jej zabiegom nasze psiaki pięknieją i mają większe szanse na dom 🙂 Daria jest bardzo skromną i uprzejmą osobą, wiemy, że możemy zawsze liczyć na jej pomoc. Daria jest z wyboru weganką, jest bardzo wrażliwa na wszelką krzywdę zwierząt.

Daria ukończyła studia na kierunku behawiorystyka zwierząt. Ukończyła również kurs „Dogoterapia – edukacja i terapia z udziałem psów”. Jest także dyplomowanym groomerem. Prywatnie właścicielka jednego psiaka, choć sercem kocha wszystkie 😉

 

 

 

 

 

 

Img 7788(1) Easy Resize.com

Marta Grabowska

Marta pracuje z nami już od paru lat (z krótkimi przerwami). W schronisku zaczynała pracę jako opiekun zwierząt. Sprawdza się na każdym froncie – świetnie szło jej również wyłapywanie zwierząt. W tym momencie głównie pracuje na schroniskowej recepcji. Marta jest kocią i psią mamą – prywatnie jest posiadaczką całego mini zoo 😉 Kocha wszystkie zwierzaki (może z wyjątkiem pająków 😉 ).W jej domu mieszkają 2 psy, 3 koty, lis oraz 2 gąski 🙂 Opiekuje się również zwierzakami „dzikimi”, którym pomaga dojść do zdrowia. W 2023 roku Marta zdobyła kwalifikacje zawodowe felinoterapeuty i dogoterapeuty. Stale dokształca się i zdobywa wiedzę w dziedzinach związanych ze zwierzętami. W 2024 roku ukończyła kurs behawiorysty zwierząt towarzyszących. Marta posiada również międzynarodową licencję na przewóz zwierząt. Aktualnie kształci się w kierunku technika weterynarii. W ramach wolontariatu jest również redaktorem profilu promującego adopcje na portalu Facebook.
333082055 217469377458168 8720690315321765897 N Easy Resize.com

Tomasz Kotarski

Tomek pracuje z nami już dosyć długo 🙂 Miał krótką przerwę, ale znów zagościł w naszych szeregach. Tomek jest jednym z naszych techników. To pod jego opiekę trafiają pacjenci naszego szpitalika. Wszystkie zwierzaki pod jego opieką mogą liczyć na to, że Tomek zaopiekuje się nimi kompleksowo. Tomek jest naszym specjalistą od sprzętu – gdy tylko coś się zepsuje, chwytamy za telefon i dzwonimy do niego po pomoc. Tomek ukończył sporo kursów, między innymi kurs wyłapywania zwierząt.

Prywatnie jest właścicielem owczarka,  mieszkają z nim także koty.

434896660 1853188605094944 6396241019183847057 N

Weronika Sobańska

Weronika pracuje w naszym schronisku od 2022 roku. Wcześniej była przez jakiś czas wolontariuszką. Jest opiekunem zwierząt, na co dzień dba o to aby nasi podopieczni mieli zapewnione spacery, jedzonko i czyste boksy. Weronika kocha wszystkie zwierzęta, a szczególnym uczuciem darzy wszystkie koty. Jej zainteresowania skupiają się na zwierzakach, pasjonuje ją także jazda konna.

Weronika w 2024r. ukończyła kurs behawiorysta zwierząt towarzyszących oraz kurs dogoterapii.

Prywatnie jest opiekunką trzech kotów: Garfilda, Mruczka i Wisienki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

434449746 963448081976788 7412819040141752636 N

Patryk Walkowiak

Patryk ze schroniskiem związany jest od 2023r. Od 2024 jest naszym pracownikiem. Dał się poznać jako osoba bardzo zaangażowana w pomoc zwierzakom. To typ osoby, który najchętniej przygarnąłby wszystkie zwierzaki (niewiele brakuje ). W schronisku najczęściej opiekuje się psiakami. Widać, że spacery z naszymi podopiecznymi sprawiają mu wiele frajdy. W gestii jego zainteresowań znajdują się psy agresywne i trudne, z którymi uczy się pracować.

Patryk w przyszłości chciałby ukończyć kursy z dziedziny behawiorystyki zwierząt.

Patryk prywatnie jest posiadaczem całego stadka zwierzaków:

Psiaki: Figo, Lusia,

Koty: Luna, Lamya, Lilith, Mora, Freya, Ragna, Fenrir,

Ślimaki: Gacek, Wanilia, Tuptuś

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

437910428 1118561062595026 5753481757253600754 N

Agnieszka Aksamit

Agnieszka pracuje u nas od 2023r. jako lekarz weterynarii. Agnieszka dała się poznać jako osoba bardzo sumienna i zaangażowana, a także niezwykle wrażliwa na los wszystkich zwierząt. Od początku swojej pracy bardzo emocjonalnie podchodzi do każdego pacjenta. Agnieszka cały czas zdobywa nowe doświadczenia, ma styczność z wieloma ciekawymi przypadkami. Chętnie bierze udział w różnych kursach doszkalających, rozwija się i zdobywa nową wiedzę. Agnieszka prywatnie jest opiekunką adoptowanego ze schroniska kocurka o imieniu Rashomon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Media

Gdzie nas znajdziesz?

Nasze Schronisko współpracuje z mediami, dzięki którym promowane są adopcje naszych podopiecznych, czy wszelkie przeprowadzane przez nas akcje. TVP3 Kielce zorganizowało cykl materiałów o naszych zwierzętach, gdzie przedstawiane są ich historie. Często można usłyszeć nas również w radiu, gdzie również opowiadamy o adopcjach, lub innych ważnych tematach związanych ze Schroniskiem i opieką nad zwierzętami.  Nasze Schronisko ma także swój profil na Tik Toku, Facebooku oraz  Instagramie 

REGULAMIN

Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

w Kielcach

 

WSTĘP

  • Na podstawie Decyzji nr 26613402/01/2012 z dnia 19 stycznia 2012r. wydanej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kielcach, Miasto Kielce prowadzi schronisko dla zwierząt na terenie nieruchomości położonej w Kielcach przy ul. Ściegiennego 203. Schronisko posiada weterynaryjny numer identyfikacyjny 26613402.
  • Nadzór nad działalnością schroniska sprawuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach.
  • Podstawą działania Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kielcach, zwanego dalej Schroniskiem, jest:
  • ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r (Dz. U. z 2003r. Nr 106, poz. 1002) wraz z późniejszymi zmianami;
  • rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz. U. poz. 163) – 23 stycznia 2023 r. ogłoszone w Dzienniku Ustaw.
  • program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt uchwalany Uchwałą Rady Miasta Kielce.

 

Źródłami finansowania Schroniska ze strony miasta Kielce są:

– dotacja z budżetu miasta,

– dotacje inwestycyjne,

– darowizny.

 

Obszarem działania Schroniska jest obszar Miasta Kielce.

 

Poniższy Regulamin Schroniska określa:

– zadania Schroniska,

– organizację Schroniska,

– godziny przyjęć interesantów i zasady poruszania się po schronisku,

– obowiązki personelu schroniska,

– zasady przyjmowania zwierząt do schroniska,

– zasady wydawania zwierząt,

– zasady opieki lekarsko-weterynaryjnej,

– zasady opieki na kotami wolno żyjącymi,

– zasady eutanazji zwierząt,

  • 1.

ZADANIA SCHRONISKA

  • Wyłapywanie, transport oraz przyjmowanie i przetrzymywanie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, psów i kotów zagubionych, zabłąkanych i porzuconych lub z innych przyczyn bezdomnych, a znajdujących się na terenie miasta Kielce oraz zapewnienie im opieki w tym weterynaryjnej.
  • Poszukiwanie nowych domów dla zwierząt bezdomnych.
  • Leczenie chorych zwierząt przebywających w Schronisku, rokujących nadzieję na wyzdrowienie. Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz weterynarii wraz z kierownictwem schroniska.
  • Usypianie w sposób humanitarny zwierząt zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Stworzenie humanitarnych warunków bytowania zwierząt w Schronisku dostosowując ich ilość do ilości miejsc w schronisku, prowadząc konsekwentnie:

– kastrację zwierząt,

– trwałe znakowanie i rejestrowanie zwierząt przybyłych do schroniska.

  • Prowadzenie edukacji ekologicznej i akcji adopcyjnej, w szczególności poprzez m.in.

– zachęcanie szkół do odwiedzenia Schroniska (prelekcje, przekazywanie materiałów edukacyjnych, ulotki, plakaty),

– prowadzenie strony internetowej schroniska,

– opracowywanie, druk i kolportaż ulotek,

– kontakt z mediami.

  • 2.

ORGANIZACJA SCHRONISKA

  • Pracą w Schronisku kieruje Kierownik Schroniska.
  • Kierownik Schroniska jest odpowiedzialny za wypełnianie zadań, o których mowa w §1 oraz za całokształt prac w Schronisku, a także za jego majątek, właściwe administrowanie, wykonywanie napraw bieżących, przestrzeganie niniejszego regulaminu oraz obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony zwierząt, sanitarno-weterynaryjnych i innych.
  • Kierownik Schroniska zatrudnia lekarza/y weterynarii i/lub podejmuje współpracę z lekarzem weterynarii wolnej praktyki.
  • Do zadań lekarza weterynarii należy:
  1. opieka weterynaryjna nad bezdomnymi zwierzętami umieszczonymi w schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Kielcach,
  2. prowadzenie ewidencji leków i materiałów medycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  3. prowadzenie dokumentacji związanej z kwestiami lekarsko-weterynaryjnymi.
  • Kierownik Schroniska organizuje prace osób w nim zatrudnionych oraz przeprowadza szkolenie stanowiskowe.
  • 3

GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW ORAZ ZASADY PORUSZANIA SIĘ PO SCHRONISKU  

  • Przyjmowanie interesantów odbywa się od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 16:00,
  • Przyjmowanie zgłoszeń telefonicznie całodobowo pod numerami telefonu:

– od 8:00 do 16:00 zgłoszenia odbierają pracownicy administracji schroniska – 41-361-67-24,

– od 16:00 do 8:00 zgłoszenie odbiera wyznaczony pracownik –  517-666-545.

Wykaz godzin wraz z numerami telefonów  wywieszony jest na bramie schroniska.

  • Wyjazdy do zwierząt odbywają się całodobowo.
  • Godziny przyjęć Schroniska muszą być wywieszone w widocznym miejscu.
  • Osoby, które chcą odwiedzić schronisko lub mają na celu adopcję zwierzęcia ze schroniska mogą to zrobić w godzinach określonych w ust. 2. po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie lub za pomocą Internetu. Osoba starająca się o adopcję zobowiązana jest do wypełnienia ankiety przed adopcyjnej. Ankietę można wypełnić: za pomocą maila, przez portal społecznościowy Facebook/inne media internetowe lub na miejscu.

Pracownik przydziela opiekuna, który oprowadza interesanta po schronisku. Pracownik administracji i/lub lekarz weterynarii udzieli niezbędnych informacji dotyczących zwierzęcia, którego adopcją interesuje się osoba starająca się o adopcję. Poruszanie się interesantów po schronisku możliwe jest wyłącznie z przydzielonym opiekunem.

  • Grupy zorganizowane mogą odwiedzać schronisko po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu (z minimum 2 dniowym wyprzedzeniem). Maksymalna liczba uczestników w grupie to 50 osób.
  • Na terenie schroniska obowiązuje zakaz:

– drażnienia i straszenia zwierząt,

– spożywania alkoholu,

– palenia tytoniu poza wyznaczonym do tego miejscem,

– karmienia zwierząt przez osoby odwiedzające schronisko bez zgody pracowników,

– zbliżania rąk do krat bez obecności i zgody pracowników schroniska,

– wchodzenia na tereny, gdzie osobom nieupoważnionym wstęp jest wzbroniony,

– wstępu osobom agresywnym i nietrzeźwym,

– wstępu z własnymi zwierzętami (z wyjątkiem sytuacji uzgodnionych wcześniej, mających na celu zapoznanie zwierzęcia prywatnego ze zwierzęciem, które osoba zamierza adoptować; zwierzę musi

posiadać aktualne szczepienia p. chorobom zakaźnym oraz p. wściekliźnie, właściciel zobowiązany jest okazać książeczkę zdrowia).

– otwierania furtek, wybiegów i klatek bez pozwolenia,

– wstępu dzieciom poniżej 15 roku życia, bez opieki dorosłych.

  • Do Schroniska nie wolno przyjmować darów w formie żywności za wyjątkiem oryginalnie opakowanych (puszki, całe opakowania suchej karmy, makaronu itd.).
  • 4

OBOWIĄZKI PERSONELU SCHRONISKA

  • Wszyscy pracownicy Schroniska winni odznaczać się przyjacielskim i humanitarnym stosunkiem do zwierząt znajdujących się w nowych warunkach i często z tego powodu agresywnych lub apatycznych.
  • Swoim zachowaniem wobec zwierząt, zarówno w Schronisku jak i poza nim, pracownicy i wolontariusze powinni dawać przykład należytego obchodzenia się ze zwierzętami.
  • Brutalne i niehumanitarne odnoszenie się do zwierząt będzie powodem rozwiązania umowy o pracę/współpracę w trybie dyscyplinarnym/natychmiastowym. W przypadku zaniedbywania obowiązków względem zwierząt, braku odpowiedniej opieki również będzie rozwiązywana umowa z pracownikiem.
  • W skład personelu schroniska wchodzi kierownik schroniska, lekarze weterynarii, pracownicy administracyjni, opiekunowie zwierząt, technicy weterynarii, behawioryści, członkowie patrolu, dozorcy itd.
  • Kierownik schroniska nadzoruje i kieruje pracą podległego mu zespołu, opracowuje zasady dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji, odpowiada za prawidłowe żywienie zwierząt, zachowanie ich dobrostanu.
  • Lekarze weterynarii decydują o sposobie leczenia, odpowiadają za szczepienia zwierząt, leczenie, odrobaczenie ich znakowanie i kastrację. Odpowiedzialni są również za prowadzenie dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej tj. prowadzenie rozchodu leków, wpisywanie do programu Klinika XP wizyt i badań zwierząt niezwłocznie po ich wykonaniu, nadzór nad przechowywaniem oraz oznakowaniem zwłok zwierząt. Lekarz weterynarii odpowiedzialny jest za bieżące uzupełnianie książeczek zdrowia zwierząt. Odpowiedzialny jest również za nadzór nad dezynfekcją pomieszczeń szpitalnych i pomieszczeń gabinetów weterynaryjnych. Lekarz weterynarii zobowiązany jest do udzielenia przyszłemu opiekunowi ustnie lub pisemnie informacji dotyczących stanu zwierzęcia, które osoba zamierza adoptować. Wypis leczenia zwierzęcia wydawany jest do 7 dni po opuszczeniu przez zwierzę schroniska – w formie papierowej lub elektronicznej.

Lekarz weterynarii nadzoruje i zleca pracę opiekunów i/lub techników, którzy zajmują się zwierzętami przebywającymi na części gabinetowo-szpitalnej.

  • Pracownicy administracyjni przyjmują zgłoszenia, prowadzą zeszyt zgłoszeń, przyjmują interesantów, wydają zwierzęta do adopcji, prowadzą administrację, uaktualniają stronę internetową oraz nadzorują pracę opiekunów.  Wykonują również inne zlecone zadania.
  • Opiekunowie zwierząt przydzielani są do poszczególnych sektorów według grafiku dostępnego w biurze/recepcji schroniska. Sprzątanie schroniska odbywa się w godzinach od 8:00-16:00 oraz 16:00-21:00. Oprócz boksów opiekunowie sprzątają wybiegi przynależące do danego sektora oraz tereny przynależne (chodniki, trawniki itd.).
  • Wyznaczony opiekun jest odpowiedzialny za karmienie zwierząt przebywających na sektorach oraz za porządek w „karmiarni” i zgłaszanie braków w stanach magazynowych. Pierwsze karmienie odbywa się około 8:30 (dla zwierząt ze specjalnymi potrzebami). Drugie karmienie, dla wszystkich zwierząt odbywa się między godz. 13:00 a 14:00. W przypadku zwierząt potrzebujących indywidualnego karmienia, odpowiada za nie wyznaczony opiekun. Opiekunowie i technicy zobowiązani są do tego, aby zwierzęta miały stały dostęp do świeżej wody. Na bieżąco uzupełniają słomę w budach w okresie zimowym.
  • Opiekunowie są odpowiedzialni za przekazywanie lekarzowi weterynarii zaobserwowanych nieprawidłowości dotyczących stanu zdrowia zwierząt będących pod ich opieką. Zgłoszenia odbywają się za pomocą zeszytu „nieprawidłowości” znajdującego się na recepcji.
  • Opiekunowie codziennie wyprowadzają psy na wybiegi i/lub na spacery.
  • Opiekunowie są odpowiedzialni za mycie i dezynfekcję misek:

– miski z poszczególnych sektorów zarówno przed myciem, jak i powinny być odseparowane od siebie w celu uniknięcia przenoszenia bakterii i wirusów między sektorami. Opiekunowie, którzy sprzątają dany sektor, zbierają miski przeznaczone na karmę dla zwierząt przed zakończeniem swojego dyżuru. Przenoszą je do pomieszczenia, w którym zostaną oczyszczone, umyte i zdezynfekowane. Opiekun myje miski z danego sektora płynem do naczyń, następnie są one wypłukane, zdezynfekowane w roztworze 0,5% Virkon i płukane pod bieżącą wodą. Miski uszkodzone lub takie, których mycie jest utrudnione nie mogą być stosowane do żywienia zwierząt.

  • Opiekunowie odpowiedzialni są za przeprowadzanie dezynfekcji w podlegających im sektorach wg procedury i zaleceń lekarzy/techników.
  • Członkowie patrolu interwencyjnego odpowiedzialni są za wyjazdy i odłowienie zwierzęcia w celu udzielenia mu pomocy. Odłowienie powinno odbywać się profesjonalnie, aby jak najbardziej ograniczyć stres, na który zwierzę jest narażone. Po powrocie do schroniska przekazuje ustnie sprawozdanie z wyjazdu. Po wszystkim przeprowadzają dezynfekcję sprzętu użytego do transportu i odłowienia zwierzęcia. Czynności te odnotowują w odpowiednich dokumentach.
  • Pracownik nocny sprawuje opiekę nad Schroniskiem w godz. od 16:00 do 8:00, dozoruje powierzony im teren. W godzinach od 16:00 do 21:00 pracownik nocny sprząta boksy i zajmuje się pracami porządkowymi na terenie obiektu. Ma zlecane również inne prace w zależności od potrzeb.
  • Pracownik drugiej zmiany (jeżeli taka jest uwzględniona) w godzinach od 14:00 do 21:00 zajmuje się pracami porządkowymi, sprzątaniem, dodatkowym karmieniem lub innymi zleconymi pracami (jeśli funkcjonuje druga zmiana – w zależności od potrzeb).
  • W pracy Schroniska biorą udział wolontariusze, którzy podpisali umowę oraz zaakceptowali Regulamin wolontariatu.
  • 5.

ZASADY PRZYJMOWANIA ZWIERZĄT DO SCHRONISKA

 

  • Do Schroniska przyjmowane są bezpańskie zwierzęta z terenu miasta Kielce w ramach Programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt.
  • Aby zachować dobrostan przebywających pod opieką Schroniska zwierząt, w Schronisku powinno przebywać maksymalnie 100 psów i 56 kotów.
  • Zwierzęta chore, agresywne, poszkodowane w wypadkach, szczenięta, kocięta do 2 miesiąca życia przyjmowane są do Schroniska w systemie ciągłym, do momentu wykorzystania wolnych miejsc. Pozostałe zwierzęta przyjmowane są wyłącznie w przypadku gdy Schronisko ma techniczne możliwości zapewnienia im miejsca bez pogorszenia dobrostanu już przebywających zwierząt.
  • Zwierzęta są przyjmowane do Schroniska przez Kierownika Schroniska, pracownika administracji lub innego wyznaczonego pracownika.
  • Zwierzę do Schroniska mogą przyprowadzić osoby trzecie, wypełniając stosowne oświadczenie, zwierzę może być również przywiezione przez patrol interwencyjny.
  • Przyjęte zwierzę badane jest przez lekarza weterynarii, który decyduje o jego ewentualnym leczeniu i dalszej procedurze medycznej.
  • Każdorazowo sprawdzane jest czy zwierzę jest trwale oznakowane. Jeśli zwierzę posiada wszczepiony chip, pracownik przeszukuje bazę internetową w celu ustalenia jego właściciela. W przypadku jego ustalenia zwierzę jest mu wydawane bez zachowania okresu kwarantanny i po wypełnieniu odpowiedniego oświadczenia. Wydawanie zwierząt odbywa się bez zbędnej zwłoki tj. w najbliższym możliwym terminie, w godzinach przyjmowania interesantów. W przypadku odmowy odebrania własnego zwierzęcia pracownik administracyjny zobowiązany jest poinformować organy ścigania o porzucenia zwierzęcia przez właściciela.

Ze względu na zdarzające się sytuacje wyłudzenia zwierząt, właściciel psa/kota zobowiązany jest do okazania książeczki zdrowia zwierzęcia. W przypadku braku książeczki zdrowia, może być to również wypis z ostatniej wizyty zwierzęcia, wydany przez lekarza weterynarii, potwierdzony podpisem oraz pieczątką. W przypadku zwierząt rasowych pracownik aby dodatkowo potwierdzić prawo własności do zwierzęcia, może poprosić o okazanie rodowodu/tatuażu itd. Pracownik w przypadku braku książeczki lub innego dokumentu odmawia wydania zwierzęcia właścicielowi. Pracownik ma prawo zgłosić właściciela do Straży Miejskiej lub na Policję, w przypadku kiedy zwierzę błąkało się po terenie miasta bez opieki i/lub jeśli nie posiada aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Właściciel powinien odebrać zwierzę w przeciągu 24 godzin od czasu uzyskania wiadomości o przebywaniu zwierzęcia w schronisku.

  • Zwierzę przyjmowane do Schroniska jest rejestrowane w systemie elektronicznym. Zakładana jest karta ewidencji (papierowa i elektroniczna) oraz książeczka zdrowia (nie dotyczy kotów wolno żyjących). Rejestr powinien zwierać w szczególności:

– datę przyjęcia do schroniska,

– dane osoby przyprowadzającej,

– dokładny opis zwierzęcia (maść, wielkość, płeć, gatunek i zdjęcie),

– dane dotyczące kwarantanny,

– datę opuszczenia schroniska przez zwierzę,

– dane osoby adoptującej,

– datę i przyczynę ewentualnej śmierci.

Książeczka zdrowia powinna zawierać: numer ewidencyjny, wiek zwierzęcia, umaszczenie, numer chip, datę identyfikacji oraz wpis dotyczący czasu trwania kwarantanny.

  • Schronisko nie przyjmuje zwierząt od właścicieli, którzy nie chcą dłużej sprawować nad nimi opieki. Osoby chcące oddać zwierzę do schroniska kierowani są do właściwego Urzędu Miasta lub Gminy.
  • Zwierzęta, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych lub innych zdarzeniach losowych Patrol interwencyjny przewozi do gabinetu schroniska lub do gabinetu weterynaryjnego, z którym współpracuje. Udziela niezwłocznej pomocy i wydaje dalsze zalecenia, decyduje o sposobie dalszego leczenia.
  • Koty wolno żyjące trafiają do schroniska jedynie w przypadku gdy są chore, ranne lub uległy wypadkowi i wymagają pomocy lekarsko-weterynaryjnej. Do schroniska trafiają również koty w celu ich kastracji (30 kotów kwartalnie). Przyjmowane są również kocięta niesamodzielne, które nie są w stanie funkcjonować na wolności (w miarę dostępności miejsc).
  • Zwierzęta, które pogryzły człowieka przewożone są do Powiatowego Lekarza Weterynarii na obserwację, po zakończeniu której decyduje on o dalszym ich losie.
  • 6.

ZASADY WYDAWANIA ZWIERZĄT

 

  • Do adopcji może być oddane tylko takie zwierzę, które:

a/ odbyło 15-to dniowy okres kwarantanny i zostało zaszczepione w kierunku wścieklizny. Wyjątkami są: szczenięta kocięta, których młody wiek wyklucza możliwość szczepień w kierunku wścieklizny oraz zwierzęta chore, adoptowane przez inne fundacje lub stowarzyszenia pro zwierzęce, pod warunkiem pisemnego zobowiązania do prowadzenia dalszej obserwacji.

b/ szczenięta i kocięta do 6 miesiąca życia mogą zostać wydane przed upływem 15-to dniowej kwarantanny. Nowy właściciel zwierzęcia podpisuje umowę, w której zaznacza się, że zwierzę nie przebyło kwarantanny. Nowy właściciel poświadcza, że jest świadomy ryzyka choroby u zwierzęcia, która jest związana z adopcją zwierzęcia przebywającego na kwarantannie.

c/ zwierzęta dorosłe mogą być wydane do adopcji jeśli zostały poddane kastracji. Wyjątkiem są: suki w cieczce (lub do dwóch miesięcy po zakończeniu cieczki, ze względu na ryzyko krwotoku). Warunkiem jest zobowiązania się właściciela do zgłoszenia się na zabieg w terminie późniejszym wskazanym przez Schronisko oraz niedopuszczenie do rozmnażania zwierzęcia. Niezgłoszenie się na wyznaczony zabieg lub dopuszczenie do rozrodu może być przyczyną natychmiastowego rozwiązania umowy, odebrania zwierzęcia oraz nałożenia kary finansowej na adoptującego.

Zwierzę może zostać wydane bez uprzedniego przeprowadzenia kastracji jeśli podeszły wiek lub choroby zwierzęcia uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu.

d/ w przypadku wydania szczeniaka lub kocięcia nowy właściciel jest zobowiązany do złożenia pisemnego zobowiązania (zawarte w umowie), że przeprowadzi kastrację w Schronisku w terminie uprzednio wyznaczonym. Nie zgłoszenie się na wyznaczony zabieg  może być przyczyną natychmiastowego rozwiązania umowy i odebrania zwierzęcia, oraz nałożenia kary finansowej na właściciela.

e/ zwierzęta zwrócone do Schroniska przez adoptujących (zwrot z adopcji), mogą być adoptowane bez zachowania okresu 15-to dniowej kwarantanny,  jeśli szczepienia przeciw wściekliźnie są aktualne.

  • W przypadku wybrania do adopcji zwierzęcia chorego, lekarz pracujący w Schronisku lub pracownik administracji poinformuje o jego stanie zdrowia, dotychczasowym leczeniu oraz opisze dalsze postępowanie ze zwierzęciem. W terminie do 7 dni po adopcji wyda wypis (historię choroby zwierzęcia) w formie papierowej lub elektronicznej.
  • Adoptujący ma możliwość zwrotu zwierzęcia do Schroniska w okresie 2 miesięcy od daty podpisania umowy adopcyjnej i po wypełnieniu stosownego oświadczenia. Po upływie 2 miesięcy nie ma możliwości zwrotu zwierzęcia do schroniska.
  • Nie wolno wydawać zwierząt:
  • dzieciom i młodzieży do lat 18, nie będącym pod opieką rodziców lub opiekunów,
  • osobom, które nie posiadają odpowiednich przyborów do zabrania zwierzęcia (dla psów obroży lub szelek i smyczy, dla kotów transportera),
  • osobom nietrzeźwym,
  • osobom podejrzewanym o handel zwierzętami,
  • osobom nie posiadającym warunków do zapewnienia zwierzęciu należytej opieki.
  • osobom niespełniającym minimalnych wymogów założonych przez administrację schroniska.
  • osobom agresywnym, mającym wyroki za znęcanie się lub porzucenie zwierząt,
  • osobom, którym odebrano w przeszłości zwierzęta, z powodu zaniedbań.
  • Pracownik administracji ma prawo odmówić wydania zwierzęcia, jeśli uzna on, że osoba starająca się o adopcję nie zapewni zwierzęciu realizacji jego potrzeb lub jeśli osoba w przeszłości dokonywała zwrotów z adopcji.

Koty wolno żyjące, przyjęte na czas leczenia zostają wypuszczone po wyleczeniu, poddaniu zabiegowi kastracji oraz po okresie ochronnym po tym zabiegu. Zwierzęta te wypuszczane są na miejsce bytowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko stan zdrowia oraz warunki atmosferyczne to umożliwiają.

  • 7.

ZASADY OPIEKI LEKARSKO – WETERYNARYJNEJ

 

  • Zwierzęta trafiające do Schroniska, po oględzinach przez lekarza weterynarii kierowane są na 15 dniową kwarantannę. W przypadku złego stanu zdrowia lub podejrzenia o możliwość wystąpienia chorób zakaźnych zwierzę kierowane jest do izolatki, gdzie poddawane jest leczeniu stosownemu do stanu zdrowia.
  • W momencie wejścia zwierzęcia na kwarantannę, po przeprowadzeniu badania zwierzę zostaje zaszczepione kompletem szczepień .
  • Psy i koty po przyjęciu na kwarantannę poddane są odrobaczeniu i odpchleniu.
  • Dorosłe koty trafiające do schroniska (z wyjątkiem kierowanych przez Urząd Miasta) poddane mają być testowi w kierunku FIV/FelV. Wynik testu należy odnotować w książeczce zdrowia zwierzęcia. Koty ze stwierdzonym FiV i/lub FelV podlegają dalszej izolacji, przetrzymywane są w wyznaczonym pomieszczeniu, bez kontaktu z pozostałymi zwierzętami.
  • Wszystkie zwierzęta zakwalifikowane przez lekarza weterynarii zostają poddane zabiegowi kastracji w odpowiednim terminie.
  • Suki po przeprowadzonym zabiegu kastracji w razie potrzeby (warunki atmosferyczne) mają zostać umieszczone w boksie wewnętrznym/klatce przez co najmniej 10 dni oraz mają zostać zabezpieczone kołnierzem lub/i ubraniem ochronnym. Samice kotów mają zakładane ubranka pooperacyjne i/lub kołnierze. Samce psów mają zakładane kołnierze. Za prawidłowe dobranie ubranka pooperacyjnego lub kołnierza odpowiada lekarz weterynarii/lub nadzorujący technik.
  • Wszystkie zabiegi, w tym pielęgnacyjne muszą być odnotowywane w elektronicznej karcie zwierzęcia – w programie Klinika XP oraz książeczce zdrowia zwierzęcia.
  • W celu ograniczenia stresu i kontrolowania chorób, zwierzęta powinny być odseparowane. Separować zwierzęta należy według następujących gatunków lub grup:

– zwierzęta na kwarantannie,

– psy i koty oddzielnie,

– zwierzęta chore lub ranne, oddzielnie zwierzęta zdrowe,

– szczeniaki i kocięta odseparowane od zwierząt dorosłych(chyba że są karmione przez matki),

– samce odseparowane od samic, z wyłączeniem zwierząt poddanych kastracji,

– zwierzęta agresywne od innych,

– karmiące samice i ich potomstwo oddzielone od innych zwierząt.

  • 8.

ZASADY OPIEKI NAD KOTAMI WOLNO ŻYJĄCYMI

  • Schronisko prowadzi rejestr osób (karmicieli), którzy po podpisaniu umowy pomagają w dokarmianiu kotów wolno bytujących oraz w wyłapywaniu ich w celu ewentualnego leczenia.

Rejestr karmicieli zawiera ilość i miejsce pobytu (dzielnica) dokarmianych kotów.

  • Karma odbierana jest w schronisku osobiście, wydawana za pokwitowaniem. Wydawanie karmy odbywa się w godzinach od 10 do 16, od wtorku do piątku, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.
  • Schronisko ma prawo odstąpić od wydawania karmy jeśli karmiciel nie wywiązuje się z obowiązków na nim spoczywających (utrzymanie czystości, współpraca przy kastrowaniu zwierząt) lub jeśli karmę pożytkuje w niewłaściwy sposób. Schronisko ma prawo odmówić wydawani karmy jeśli w danym rejonie zarejestrowani są inni karmiciele. Maksymalna ilość karmy wydawanej na osobę miesięcznie określona jest na 14kg. Na jednego kota przysługuje miesięcznie 0,5kg karmy suchej.
  • Koty wolno żyjące nie mogą być przetrzymywane w Schronisku. Zwierzęta te, odłowione jako chore lub po wypadku, po wyleczeniu wypuszczane są w miejscu odłowienia.

 9.

ZASADY EUTANAZJI ZWIERZĄT

  • Eutanazję zwierząt przeprowadza się w gabinecie znajdującym się w Schronisku lub w gabinetach zewnętrznych.
  • Eutanazji dokonuje wyłącznie lekarz weterynarii.
  • Eutanazja zwierzęcia może odbywać się wyłącznie na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów weterynaryjnych oraz przepisów o ochronie zwierząt.
  • Przeznaczone do uśpienia zwierzę musi być traktowane do ostatniej chwili łagodnie i przyjaźnie, aby zaoszczędzić zwierzęciu trwogi przedśmiertnej i dodatkowych udręczeń.
  • Uśpienie zwierzęcia może być dokonywane tylko po uprzednim pozbawieniu go świadomości.
  • Eutanazja zwierzęcia nie może się odbywać w obecności innych zwierząt.
  • Zwłoki zwierzęcia muszą być odpowiednio zabezpieczone i opisane oraz umieszczone w lodówce do czasu zabrania ich przez zakład utylizacji.
  • Decyzję o eutanazji zwierzęcia, może podjąć lekarz weterynarii w przypadkach wystąpienia
  • choroby zagrażającej przeniesieniem się na ludzi lub zwierzęta,
  • choroby bardzo zaawansowanej lub nieuleczalnej,
  • ciężkich uszkodzeń ciała,
  • w sytuacji nierokującej wyleczenia, jeśli dalsze utrzymanie zwierzęcia przy życiu, będzie niehumanitarne.
  • Prowadzone są odrębne rejestry eutanazji i zgonów, oddzielnie dla psów i kotów.
  • Fakt eutanazji należy odnotować w karcie zwierzęcia, rejestrze zgonów oraz programie komputerowym Klinika XP.
  • 10.

Postanowienia końcowe:

Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.